Stickning vid havet

Stickning vid havet

Kursdatum: 7-10 juli

Denna kurs vänder sig till dig som har erfarenhet av stickning. Ta med dina pågående projekt liksom nyfikenhet att starta nya!

Med hjälp av gästföreläsare och gruppen hoppas kursen ge lust och nya lärdomar samt inspirera till nytänkande i färg, form och uttryck. I sann folkhögskoletradition förväntas du som deltagare bidra med tankar och idéer. Det är vi tillsammans som skapar kursen!

Vi arbetar inte enbart med garn och stickor, utan ser stickningen som en del av en större kreativ process där vi testar olika metoder för att ge nya perspektiv på handarbetet. Dessutom är vår förhoppning många goda samtal om hantverk (och liv!) vid havet.

Möjlighet till utflykter finns.

Kursen tillhandahåller visst material såsom färgpennor och papper. Du tar med dig egna pågående projekt och lite restgarner för övningar vi kommer att göra. Möjlighet att köpa garn och stickningsrelaterade saker finns på den garnmarknad som hålls i anslutning till kursen och som är öppen för allmänheten.

Kursledare:
Kursledare är Anna Strömberg Pamp och Lena Johansson Ohlström, folkhögskolepedagoger med många års erfarenhet av stickning och kreativt skapande.

Kostnad: 5 700 kr för kost och logi (endast måltider 3 600 kr).

Garnmarknad 6 juli

I samband med sommarkursen Stickning vid havet arrangerar Sundsgården en garnmarknad som är öppen för allmänheten.

På marknaden kan du köpa garner från större varumärken samt exklusiva hand- färgade garner. Här finns även handarbets- tillbehör så som projektväskor, stickor, markörer mm.


Skriv ut

Dela sida

Kontakt

Hanna Karlsson

Skriv ut

Dela sida

Alla våra sommarkurser