Kamratförbundet

Kamratförbundet

Kamratförbundet är ett sätt för dig att hålla kontakt med Sundsgården efter dina studier. Kamratförbundet fungerar som en förening med en styrelse som väljs av föreningens medlemmar. Med i föreningen finns tidigare studerande och personal på Sundsgården. En av Kamratförbundets viktigaste insatser under året är insamlingen i samband med skolans årliga julbasar. Kamratförbundet ordnar också årligen återträffar för tidigare studerande och personal.


Hipp Hipp Hurra!! 

Sundsgården fyller 85 år måndagen den 25 september! 

Härmed välkomnar vi alla Kamratförbundets medlemmar på födelsedagsfika! Klockan 14:00 är det samling i aulan och därefter bjuds det på tårta. 

Hela dagen går under namnet ”Sundsgårdens dag” och alla skolans klasser bjuder in vararandra som om det vore ett enda stort smörgåsbord från och med kl. 08:30. Ni är självklart även välkomna att deltaga hela dagen. Man får prova på Salsa, porträttmålning, datorbyggande, Platons läror, tankar om föräldraskap och mycket, mycket mer. 

Ni har också möjlighet att äta dagens lunch till reducerat pris 99 kr (betalas i receptionen). 

För att veta hur många tårtor vi ska baka vore det bra om ni anmäler er till: 

info@sundsgarden.se 

Varmt välkomna! 

Lena Henningsson och Erik Nilsson 


Du som studerat eller jobbat på Sundsgården kan söka medlemskap. För frågor om medlemskap, kontakta Kamratförbundets ordförande.

Medlemskap kostar 40 kr/år.

Swicha 123 442 07 82 (Obs! nytt nummer) samt namn och mejladress.


Medlemmar i kamratförbundets styrelse:

Ingri Sakaria (ordf) | ingri.sakaria@gmail.com
Erik Nilsson (ordf) | erik.nilsson@sundsgarden.se
Lena Johansson Ohlström | lena.johansson@sundsgarden.se
Lena Henningsson | lena.henningsson@sundsgarden.se
Yoga Jesuthasan | yoga.jesuthasan@sundsgarden.se
Eva Nilsson | eva.nilsson@gmail.com
Staffan Forssman | staffan.forssman@sundsgarden.se

När du skickar pengar till Kamratförbundets bankgiro ange gärna namn och ändamål (till exempel medlemsavgift, gåva, julbasar). Bankgiro: 534-8412


Kamratförbundets historia

Lite om Kamratförbundets historia. Utdrag ut jubileumsskriften ”Sundsgårdens folkhögskola 50 år”

Av Agne Josephsson 


Sundsgården som flyktingförläggning 1945

Våren 1945 flyttades all undervisning från Sundsgården till lokaler på Råå. Detsamma gjorde eleverna och skolan omvandlades till en flyktingförläggning. Skolans styrelse hade hörsammat Röda Korsets önskemål om att kunna ta emot koncentrationslägerfångar som kom med de ”Vita bussarna”.

En av de dåvarande eleverna, Mayethel Larsson, stannade kvar på skolan och hjälpte till. Hon ombads senare att skriva ner sina minnen och gjorde det för Kamratförbundets tidning. Det är ett gripande och unikt dokument som vi nu ger er möjlighet att läsa.

Av Mayethel Larsson 


Skriv ut

Dela sida

Skriv ut

Dela sida

Aktuellt just nu!

Nyheter torsdag 15 februari, 2024

Ansök till våra kurser som startar i höst

Ansök till våra kurser som startar i höst Nu har vi öppnat upp för möjligheten att ansöka till någon av…

Läs mer

Nyheter torsdag 14 december, 2023

Sommarkurser 2024

Sommarkurser 2024 Nu har vi öppnat upp för ansökan till våra sommarkurser. Sommaren 2024 erbjuder vi 8 st kurser med…

Läs mer